SPOR ZORLANMALARINDA NELER YAPMALIYIZ?

Spor yapmak, sağlıklı ve aktif bir yaşamın bir parçası haline geldi. Zaman zaman spor yaparken bazı zorlanmalar ve hatta sakatlıklar yaşayabiliriz. Bu durumlarda neler yapmalıyız?

Spor yapmak, sağlıklı ve aktif bir yaşamın bir parçası haline geldi. Zaman zaman spor yaparken bazı zorlanmalar ve hatta sakatlıklar yaşayabiliriz. Bu durumlarda neler yapmalıyız?

Yapılan bazı araştırmalarda, spor salonlarında oluşan yaralanmaların en yaygın nedeninin aşırı efordan kaynaklandığı gösterilmiştir. Spor yaparken her zaman yaralanma riskimiz vardır. Bağ yırtılması, tendon kopması, burkulma, incinme, kas çekmesi, aşırı kullanım yaralanmaları ister koşmaktan kaynaklanan diz ağrısı olsun ister takılıp düşmekten olsun birçok yaralanma riskimiz var. Bununla birlikte bunlardan korkarak spordan kaçınmak zorunda değilsiniz. Araştırmalar gösteriyor ki çoğunlukla bu yaralanmalar; cerrahi müdahale gerektirmeyen, küçük bazı uygulamalarla iyileşebilen yaralanmalar. Ancak bu yaralanma risklerinin farkında olmak ve en aza indirmek için adımlar atabilirsiniz.

Yaralanma risklerinin en aza indirmek için yapmanız gereken birkaç başlığı şöyle sıralayabiliriz;

Yaptığınız hareketin omurgaya bindirdiği yükü hesaplayın. Olduğundan fazla yük binmesine izin vermeyin. Örneğin belden öne eğilme hareketinde dizleri kırmadan yapılan her harekette bel yaralanmalarına davetiye çıkmaktadır.
Ayakların yere başı pozisyonunun ayarlaması önemlidir.
Zorlanma belirtilerini ciddiye alın. Acı yoksa kazanç yok prensibi her zaman doğru değildir.
Hareket sırasında dengeli ve vücudun iki tarafına dağılmış ağırlık dağılımını sağlamaya çalışın.
Doğru nefes tekniğini kullanmaya özen gösterin.
Yaşınıza ve fiziksel kapasitenize uygun hareketlerin yapılmasına özen gösterin.

En sık görülen yaralanmalara bir göz atalım.

1.Gerilmeler: Spor yaparken çok fazla bağ, tendon ve kasımızı kullanırız. Bu hareketler sırasında fazla gerilme ve fazla esneme bağların ve kasların hasar görmesine neden olabilir. Yaygın olan gerilmeler, hamstring kasları, kasık bölgesi kasları, quadriceps kas grubunu içerir.

2.Burkulmalar: Kaslar için gerilme ne ise bağlar için burkulma da odur. Bağlar kemiği kemiğe bağlayan yapılardır. Bu yapılar yanlış şekilde döndüklerinde veya zorlandıklarında hasar görebilir hatta yırtılabilir. En sık ayak bileği burkulması görülür, sonra diz ve el bileği burkulması sıklıkla görülmektedir. Burkulmalar genellikle bağı zayıf bırakır, oluşan hasar daha zor iyileşebilir. Daha doğru bir tedavi yöntemi ya da egzersiz düzenlenmesi gerekebilir.

3.Kırıklar: Genellikle kırıklar daha ciddi yaralanmalarda oluşur. Uygun bir tedavi yapılması gerekir. İyileşme olduktan sonra daha özel bir egzersiz programı oluşturulmalıdır.

4.Tenisçi dirseği: Dirsek bölgesinde meydana gelen en sık yaralanmadır. Sadece spor yapanlarda değil, kol hareketlerini sık tekrarlayan işlerde çalışanlarda da görülür. Aşırı kullanım ve zorlanma sonucu meydana gelir. Tedavide birçok seçenek vardır. Size uygun tedavi yöntemine doktorunuz karar verecektir. Tenisçi dirseği hakkındaki makalemizi okuyabilirsiniz.

5.Diz yaralanmaları: Diz genellikle dayanıklı bir yapıya sahip olmasına rağmen iç ve dış bağlarında yaralanmalar sıklıkla meydana gelebilmektedir. Bazı diz yaralanmalarında ameliyat dahi gerekebilmektedir.

6.Plantar fasiit (Topuk dikeni): Ayak tabanındaki bağın aşırı zorlanması sonucu iltihaplanması ile oluşur. Koşucular, yüksekten atlama, tekrarlayan ayak tabanı stresi, ani durma gibi hareketlerde, futbol, basketbol gibi sporlarda sık görülür.

7.Sırt yaralanmaları: Sırt ve bel çoğu spor aktivitesinde sıklıkla zorlanan bir bölgedir. Zamanla küçük küçük olan bu zorlanmalar birikerek disk patolojilerine yol açarak bel ve omurga fıtıklarına neden olabilir. Bazen ani olarak ağrıya neden olabilir. Bu ağrıların çoğu cerrahi olmayan yöntemlerle tedavi edilebilmektedir.

Yaralanmanız hakkında bilgi edinin

Yaralanmanızın teşhisi, tedavisi, iyileşme süreci hakkında detaylı bilgi sahibi olmanız iyileşme hızınızı ve endişelerinizi giderecektir.

Hızlı iyileşmek adına yapabileceklerinizi öğrenmek için doktorunuza şu soruları sorabilirsiniz:

Teşhisim nedir?
Tedavi seçeneklerim nelerdir?
Tedavilerin amacı nedir?
İyileşme süreci ne kadar sürecek?
Hangi alternatif antrenmanları yapabilirim?
Hastalığımın kötüleşmesine neden olabilecek durumlar nelerdir?

Yaralanma durumunda nasıl aktif kalabilirim?

Sakatlık durumunda spordan uzak kalma kaygısı yaşayabilirsiniz. Aktif kalmanın birkaç yolu var. Egzersize devam etmek için doktorunuzdan onay almayı unutmayınız.

Ayak bileği yaralanmanız varsa, kürek çekme, ağırlıksız kardiyo egzersizleri, eğimli şınav ve mekik gibi antrenmanları kullanabilirsiniz. Bacak ve diz yaralanmasında, barfiks, eğimli şınav gibi hareketleri kullanabilirsiniz. Yüzme havuzu egzersizleri birçok yaralanmada iyileşme döneminde faydalı olmaktadır. Yaralanmanıza uygunsa merdiven egzersizleri, sabit bisiklet, denge egzersizleri, esneme ve yürüme egzersizlerinden faydalanabilirsiniz.

Yaralanmaların tedavisinde neler yapılabilir?

Bazı yaralanmaları evde tedavi etmek kolaydır. Alınacak önlemleri uyguladıktan sonra iyileşmenizi takip edebilirsiniz. Bazı yaralanmalardan kurtulmakta zorlanıyorsanız birtakım tedavi yöntemlerinin uygulanması gerekli olabilmektedir.

Yaralanmaların tedavisine bağlı kalmak iyileşme hızınızı artıracaktır. İyileşme döneminde zihinsel rahatlatıcı aktiviteler, stres yönetimi, imgeleme, kendi kendine hipnoz gibi yöntemlerin katkı sağladığı düşünülmektedir.

Bölgenin yaralanmasına bağlı olarak tedavi seçeneklerini genel olarak şöyle sıralayabiliriz;

Rehabilitasyona yönelik egzersizler
Isıtma, soğutma, masaj teknikleri, radyofrekans uygulamaları, düşük ışık lazer tedavileri gibi yöntemler
Bantlama (kineziotape)
Bölgesel enjeksiyon teknikleri
Ozon terapi
PRP gibi enjeksiyon yöntemleri
Akupunktur (kulak ve vücut akupunkturu)
Fitoterapi, osteopati, manuel terapi
Cerrahi yöntemler

Hangi yöntem veya yöntemlerin sizin için uygun olduğuna doktorunuz karar verecektir.

Blog

Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerimiz ve yılların verdiği tecrübemizle sizler için “iyi” olan neyse en sağlıklı ve profesyonel şekilde uyguluyoruz. Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi, Vitamin Takviyeleri, PRP uygulama, Kulak Akupunkturu, Kupa Terapi, Gençlik Aşısı, Botoks gibi daha birçok medikal estetik uygulamalarının nasıl olduğunu, kimlere uygulandığını ve özelliklerini blog yazılarımızın detaylarında bulabilirsiniz.

DİZ BAĞ YARALANMASI

Diz bağları, dizi bir arada tutan esnek bağ dokusundan oluşan kısa bantlardır. Dizin hareketini kontrol eder ve dizin stabilitesini sağlar. Genellikle ani spor yaralanmasında, kayak, basketbol gibi, trafik kazası gibi durumlarda bağ yaralanması ortaya çıkar.

SPOR ZORLANMALARINDA NELER YAPMALIYIZ?

Spor yapmak, sağlıklı ve aktif bir yaşamın bir parçası haline geldi. Zaman zaman spor yaparken bazı zorlanmalar ve hatta sakatlıklar yaşayabiliriz. Bu durumlarda neler yapmalıyız?

SPOR YAPARKEN PERFORMANS ARTIŞI NASIL SAĞLANIR?

Spor yaparken belirli hedeflerimiz vardır. Bunlar arasında; fiziksel görünüm, kilo verme, kas kitlesini artırma, daha sağlıklı olma, profesyonel müsabakalara hazırlanma gibi örnekler sayabiliriz. Hedefinize göre daha iyi sonuç almak için bazı yöntemleri kullanmak performansınızı artırabilir.

SPOR YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sağlıklı bir yaşam tarzı olarak günlük rutinimizde sporun yeri yadsınamaz. Sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam sporla daha mümkün hale gelmektedir. Sporun sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz biliyoru

SELÜLİT TEDAVİLERİ GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Artık selülit, kozmetik bir problemden çok ciddi sonuçları olabilen bir sağlık problemi olarak kabul edilmektedir.

MENİSKÜS (DİZİN İÇ BAĞI) YIRTILMASI

Menisküsü, dizin içinde alt ve üstteki kemiğimizi hareket sırasında adeta bir yastık gibi birbirine sürtmesini engelleyen iki adet hilal şeklinde bağ dokusu diski olarak tanımlayabiliriz

SPORCULAR İÇİN OZON TERAPİ

Ozon terapi ile ilgili sporcularda kas gelişimi, hız ve çeviklik üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Ozon terapi; bazı cilt hastalıklarında, kronik hastalıklarda, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda, damar sağlığına etkileri yönünden birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır.

ALIN ÇİZGİLERİNDEN NASIL KURTULABİLİRİM?

Alın kırışıklıkları cildin zamanla kollajen kaybına bağlı olarak, kasların aktivitesi ile belirgin hale gelmektedir. Kollajen ve elastin kaybına bağlı olarak cildimiz daha incelir ve hasara daha açık hale gelir.

BOTOKS

Botulinum toksini, yaşla birlikte dinamik çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen, altındaki kasları gevşetmek için enjekte edilen bir ilaçtır.

GENÇLİK AŞISI

Yüzde, boyunda, el sırtında oluşan yaşlılığa bağlı ya da güneş ışınları yüzünden oluşan lekelenmeler, zamanla gelişen kırışıklar gençlik aşısı ile daha iyi hale getirilebilmektedir.

GLUTATYON

Doğada bulunan en etkili ve güçlü antioksidan olarak bilinen Glutatyon, tarih boyunca insan sağlığı için incelenmiştir. Doğada en güçlü antioksidan olarak etkisi bilinen Glutatyon; mantar, peynir, hindi eti, yumurta, tavuk, kavun, brokoli, domates, bamya, karnabahar, ceviz, ıspanak, greyfurt, kırmızı biber, elma, üzüm gibi besinlerde insan sağlığı açısından çokça bulunur.

DUDAK DOLGUSU

Dudaklar, sağlığı, gençliği ve çekiciliği yansıtan önemli bir yüz bölümüdür. Yaşla birlikte dudak hacmi azalmakta ve dudaklar daha küçük, daha kırışık ve kuru görünmeye başlayabilmektedir.

TERLEME TEDAVİSİ

Vücudun sıcaklığının belirli düzeyde tutulabilmesi için terleme son derece önemli bir mekanizmadır. Terleme özellikle sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. El ve ayaklardaki ter bezleri korku, heyecan gibi durumlarda da ter salgılamaktadır.

PRP

PRP, "Platelet Rich Plasma - platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması" adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

VİTAMİN AŞISI

Vitaminler; cilt sağlığı, görünümü ve fonksiyonunu en iyi şekilde korumak için gereklidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminler, ciltteki; akne, sedef hastalığı ve foto yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını yönetmek için de kullanılabilir.

VİTAMİN C TERAPİ

C vitamini veya askorbik asit, suda çözünür bir vitamindir. Metabolizmamız için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen, kalorisiz organik bir maddedir. Suda çözünür bu nedenle idrarda hızla atılır. Bu nedenle, bu suda çözünen vitaminlerin günlük alımı, vücudun düzgün çalışması için gereklidir.

SAÇ PRP

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı bir takım temelleri incelemek gerekir

SAÇ DOLGUSU

Saç sağlığını geri getirmek için son zamanlarda kullanılan en gözde tedavilerden olan Saç Dolgusu içeriğindeki saç derisine iyi gelen birleşenlerle kısa sürede istediğiniz sonucu almanızı sağlar.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Trigeminal nevraljisi olan kişiler için yemek yeme, konuşma veya tıraş olma gibi günlük aktiviteler işkence gibi gelebilir. Bu günlük aktiviteler bile elektrik şoku, ağrı ve / veya yüzde yanma hissi veren sarsıntıları tetikleyebilir.

CİLTTE GÜNEŞ HASARI

Foto hasar, uzun süre güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ince ve kaba kırışıklıklar, pürüzler, çiller ve renk değişiklikleri gibi cilt değişikliklerini tanımlar. Kısa vadede, bu kavurucu bir güneş yanığıyla mücadele etmek anlamına gelebilir.

SANCILI ADET GÖRME (DİSMENORE)

Dismenore, adet dönemindeki ağrı için kullanılan tıbbi terimdir. İki tür dismenore vardır: "birincil" ve "ikincil".

ERKEKLER İÇİN CİLT GENÇLEŞTİRME TRENDLERİ

Son birkaç yılda, erkek kozmetik tedavilerinin popülaritesi katlanarak arttı. Modern erkek için bakımlı olmak önemli bir detay.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

ALFA LİPOİK ASİT (ALA)

Vücudunuz, sahip olduğunuz her hücrede bulunan doğal bir kimyasal olan alfa-lipoik asidi üretir. Takviyesi, hücresel hasarı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca vücuttaki E ve C vitamini seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

NABIZ OKSİMETRESİ

Nabız oksimetresi, akıllı saatlerin yaygın kullanılmaya başlaması ile sıklıkla duyulan bir terimdir. Ama bu tam olarak nedir?

NEM AŞISI

Cilde esneklik kazandırarak yeni kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu geciktirmek ve ciltteki su kaybından kaynaklanan kırışıklıkları, sarkmaları giderebilmek için Nem Aşısı uygulaması yapılmaktadır.

ÇENE DOLGUSU

Dermal dolgular, daha iyi şekil, oranlar ve tanım elde etmek için çene ve çevresindeki alanları yeniden şekillendirmek için kullanılabilmektedir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tıbbi adı "lateral epikondilit" tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntısıdır. Tekrarlayan zorlanmalara bağlı olarak bu bölgedeki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve zedelenmeler sonucu tenisçi dirseği oluşur.

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI)

Fibromiyalji (Kas romatizması) yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesi, tek başına saçla ilgili bir sağlık sorunu olabildiği gibi başka hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Saçların büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri vardır.

DERMAL DOLGU

Dermal dolgu, bölgeyi doldurmak veya dolgunlaştırmak amacıyla derinin üst, orta veya derin bölgesine enjekte edilen bir maddedir. Dolgu maddeleri, kırışıklıkları tedavi etmek ve yüze veya vücuda hacim kazandırmak için kullanılmaktadır.

TOPUK DİKENİ VE TOPUK AĞRISI

Ayak üstünde dururken ve yürürken her bir ayağınızın üzerine çok ciddi bir yük uygularsınız.

YANAK DOLGUSU

Yaşlandıkça yüzdeki hacim azalır, yanaklar genç dolgunluğunu kaybetmeye başlar ve bu da onların düzleşmesine ve sarkmasına neden olur. 

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı viral hastalıklar, beslenme düzensizlikleri, vitamin eksiklikleri, aşırı stres, anti-oksidan kapasitenin azalması, bağışıklığın azalması, hormonal dengesizlikler, kalitesiz uyku gibi durumların etkili olabildiği düşünülmektedir. Ağır metal toksisitesi (vücutta birikimi), çevresel kirleticiler, küf, amalgam civa toksisitesi, elektronik ve elektromanyetik alanların da sebep olduğu düşünülmektedir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu