KUPA TEDAVİSİ

Alternatif tıpta bardak çekme olarak da bilinen kupa terapisi kuru ve ıslak olarak ikiye ayrılır. Çin, Antik Mısır ve Orta Doğu kültürü olarak bilinen kupa terapisi MÖ. 1550’li yıllarda Mısır’da bulunan kitaplarda yazıldığı gözlemlenmiştir.

 

Geleneksel tedaviler arasında bardak çekme olarak da bilinen kupa uygulaması, kan dolaşımını ve lenf dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanır. Kuru kupa uygulaması tek başına bölgesel olarak veya masaj şeklinde uygulanabilir. 

Kupa uygulamasının yararları nelerdir ?

Yapılan vakum etkisiyle cilt lenf ve kan akımının artışı sağlanır. Ciltteki sinir hücrelerinin uyarılması ile sinir sisteminin düzenlenmesi ve bağışıklık sisteminin aktive edilmesi sağlanır. Adele kasılmalarının gevşemesine yardımcı olur. 

Hangi hastalıklarda uygulanır ?

- Bağışıklık sistemini güçlendirme,

- Fibromyalji (kas romatizması),

- Romatizmal hastalıklar, eklem hareket kısıtlılığı,

- Yorgunluk,

- Bel, sırt, boyun ağrıları,

- Diz ağrısı (osteoartrit gibi hastalıklara bağlı ağrılarda),

- Migren ve gerilim tipi baş ağrılarında,

- Organik olmayan uyku bozukluklarında,

- Sindirim sistemi hastalıklarına ait bulantı, kusma, kabızlık gibi durumlarda kullanılabilmektedir.

Hangi durumlarda uygulanmaz ?

- Tromboflebit,

- Aktif yaralar, cerrahi yaraların üzerine,

- Tolere edilemeyen kalp hastalığı,

- Ciddi anemi (kansızlık),

- Kanama bozuklukları, kan pıhtılaşma bozukluları,

- Kan sulandırıcı ilaç kullananlarda uygulanmamalıdır. 

- Varis olan bölgelerde varisin üzerine uygulanmamalıdır.

Kuru kupa uygulaması nasıl yapılır?

Genellikle hastanın sırt bölgesinde belirli noktalara kupa vakumlanır. Hastalığın şiddetine göre vakum sayısı ve büyüklüğü hekim tarafından belirlenir. Vakumlanan kupalar 5-10 dk kaldıktan sonra kupalar çıkartılır. Bu işlem farklı noktalara birkaç defa tekrarlanabilir. Bazı durumlarda vakumlu kupa bazı yağlar kullanılarak masaj şeklinde de uygulanabilir.

Kupa uygulamasının yan etkisi var mıdır?

- Uygulama bölgesinde huzursuzluk hissi, ilgili bölgede kısa süreli uyuşma vb. ortaya çıkabilir. Bu durum kısa sürede (15-20 dakikada) tamamen kaybolur. 

- Çok sık: Küçük morluklar, 

- Sıkça: Hafif dolaşım şikâyeti, baş dönmesi, uygulama sonrası uyuşukluk. 

- Bazen: Uygulama yerinde birkaç gün sürebilen ağrı. 

- Nadiren: Uygulama yerinde kan toplanması veya birkaç gün sürebilen morluklar. 

- Çok nadiren: Kullanılan maddelere (kupa, bistüri, cilt temizleyeci vb) karşı alerjik reaksiyon. 

- Çok ender olarak: Lokal veya derin enfeksiyonlar 

 

Uygulama Süresi

Seans sayısı

Ağrı – acı düzeyi

20-40 dakika

1-10

Hafif / Çok az

Anestezi gerekli değil

Seans sıklığı

Tedavi sonrası 

muhtemel yan etkiler

Son sonuçlar

Haftada 1-2

Uygulama yerinde morluk, şişlik

1-2 hafta

 

 

 

Uygulamalar

Güzelliğinizi ve sağlığınızı artıran bireysel tedaviler sunmak için Tıbbi gelişmeleri, Yenilikleri ve Tecrübeleri benzersiz bir şekilde birleştiriyoruz. Hepsi tıbbi standartlarda gerçekleştirilen ozon terapi, kupa terapi, mezoterapi, vitamin takviyeleri, bağışıklık güçlendirme, sigara bırakma, cilt bakımı ve cerrahi olmayan kozmetik tedaviler sunuyoruz.

OZON TEDAVİSİ

Ozon (O 3 ) - üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Yüksek enerjili, aktif oksijen formudur ve bu nedenle "aktif oksijen" olarak da anılır. Medikal ozon, ozon jeneratörlerinde üretilen % 5 saf ozon ve % 95 tıbbi saf oksijen karışımıdır. Tıpta, bakterisidal, virüsidal ve fungisidal etkilerinden yararlanır.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç için gerekli vitaminleri, mineralleri, oligo elementleri ve dolaşım düzenleyicileri içeren özel bir karışımın küçük iğneler ile saçlı deri içerisine verilmesi işlemi saç mezoterapisi olarak adlandırılır. Uygulama saç köklerine gelen kan akımının artmasına, daha iyi beslenmesine yardımcı olur

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ

Estetik açıdan görüntüyü etkileyen selülit, hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sorun olarak görülür. Özellikle basen bölgesi, bacaklar ve kalçalarda görülür.

YÜZ MEZOTERAPİSİ

Yüz, boyun ve dekolte bölgesine cildin vitamin ve mineralini karşılamak, akne, keloid gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek amacıyla iğne ile bazı bitkisel veya farmakolojik ilaçların enjekte edilmesine yüz mezoterapisi denir.

HİRUDOTERAPİ ( SÜLÜK TEDAVİSİ )

Tıbbi sülüklerin kullanımı oldukça eskidir. Kayıtlarda, Mısırlıların MÖ 3500 yıldan daha eski bir süreden beri sülük tedavisini kullandığını savunan tarihçiler vardır.

KUPA TEDAVİSİ

Alternatif tıpta bardak çekme olarak da bilinen kupa terapisi kuru ve ıslak olarak ikiye ayrılır. Çin, Antik Mısır ve Orta Doğu kültürü olarak bilinen kupa terapisi MÖ. 1550’li yıllarda Mısır’da bulunan kitaplarda yazıldığı gözlemlenmiştir.

HACAMAT

Kan dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ve belli vücut noktalarına bölgesel vakumla beraber yüzeyel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa uygulaması (Hacamat) olmak üzere iki yöntemle uygulanır.

AĞRI MEZOTERAPİSİ

Cildin orta katmanına (mezoderm) bir dizi enjeksiyon uygulamak için çok ince iğneler kullanır. Mezoterapi tedavisinde amaç zayıf dolaşım ve cilt hasarına neden olan iltihaplanma gibi altta yatan sorunları düzeltmesidir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu