HİRUDOTERAPİ ( SÜLÜK TEDAVİSİ )

Tıbbi sülüklerin kullanımı oldukça eskidir. Kayıtlarda, Mısırlıların MÖ 3500 yıldan daha eski bir süreden beri sülük tedavisini kullandığını savunan tarihçiler vardır.

Tarihte Hipokrat (M.Ö. 460-370), Galen (M.S. 129-200), İbn-i Sina gibi hekimler tarafından tedavilerde kullanılmıştır. Yaklaşık olarak 600 sülük türü olmasına rağmen, sadece 15 kadarı "tıbbi sülük" olarak sınıflandırılmaktadır. Bugün, tıbbi sülükler tek kullanımlık olarak el değmeden yetiştirilip, saklanıp tedaviden sonra imha edilmektedir.

Hangi Hastalıklarda Kullanılır?

- Dejeneratif eklem hastalıkları, diz kireçlenmesi,

- Tenisçi dirseği,

- Topuk dikeni, 

- Varis ve toplardamar hastalıklarında,

- Eklem ve bağ yaralanmalarında kullanılabilmektedir.

Hangi durumlarda uygulanmaz?

- Kanama bozuklukları,

- Aktif kanama olması,

- Ciddi kansızlık, 

- Kan sulandırıcı ilaç kullanımı,

- Gebelik ve emzirme,

- Kan kanseri, diğer kanserler,

- Siroz hastalığı,

- Kemik iliği baskılanması,

- Menstrüel dönemde uygulanmaz.

Sülük uygulaması nasıl yapılır?

Bir tedavi seansı sırasında, vücutta hastalık olan bölgelere bir ya da birden fazla sülük yerleştirilir. Sivrisinek ısırığına benzeyen acıma hisleri doğrultusunda sülükler bulundukları bölgedeki kanı emmeye başlar. Tek bir sülük yaklaşık bir çay kaşığı kadar kan çeker. Bir sülük uygulaması yaklaşık 5-40 dakika kadar sürmektedir. Sülük bir kez yerleştirildikten sonra, tamamen şişene kadar yerinde kalmaya devam edecektir. Genellikle 30-60 dakika içinde kendiliğinden düşer. Cilde 1-1.2 milimetre kadar girebilen sülüklerin çekildikleri bölgelerde kanamalar görülebilir. 6-12 saat arasında değişen kanamalar yaklaşık 36 saat devam edebilir. Bu durumda kanayan bölgeye bandaj konulmalıdır. Hafif kaşıntı ve kızarıklık kalsa da zamanla geçer. Bu süre boyunca vücudu yormayan hareketler yapılmalı, ağır spor, aşırı koşma, bisiklet sürme, akupunktur gibi aktivitelerden kaçınılmalıdır.

Sülükteki Biyoaktif Maddelerin bazıları:

- Hirudin - Kanın pıhtılaşmasını önler 

- Hiyalüronidaz - Hiyalüronan viskozitesini düşürür (doku geçirgenliğini artırarak); hücreler arası akışkanlığı azaltır.

- Apiraz - Konak trombosit agregasyonu inhibe eder

- Kolajenaz - Kollajen peptit bağlarını bozan enzimler

- Proteazlar - Yara ve yanık debridmanı enzimleri

- Lipolitik enzimler - Lipidleri parçalar; trigliseridlerin hidrolizinde görev alır

- Destabilaz - Fibrini çözer (trombolitik etki)

- Bdellinler - Anti-enflamat uar; tripsin, plazmin ve akrosini inhibe eder

- Eglinler - Anti-enflamatuar; kinaz, substilisin, elastaz, katepsin G, alfa-kimotripsin aktivitesini inhibe eder

- Calin - kan pıhtılaşmasını engeller (van Willebrand faktörünün kollajene bağlanmasını engeller). Kollajen-kaynaklı platelet birikimini inhibe eder.

- Triptaz inhibitörü - Host mast hücrelerinin proteolitik enzimlerini inhibe eder

- Faktör Xa inhibitörü - Eş molar kompleks oluşturarak pıhtılaşma faktörü Xa aktivitesini inhibe eder

- Asetilkolin - Vasodilatör

- Karboksipeptidaz A inhibitörleri - Isırık yerindeki kan akışını artırır. Vazodilatatör özelliğini ortaya çıkarır.

Sülük uygulamasının yan etkisi var mıdır?

- Çok sık: Uygulama bölgesinde kaşıntı ve şişlikler. 

- Sıkça: Lokal alerjik reaksiyonlar, ciltte morarma.

- Sıkça: Uzayan kanamalar.

- Bazen: Uygulama bölgesinde sülük ısırığına bağlı kalıcı skar (yara) izi ya da renk değişiklikleri

- Bazen: Tansiyon düşüklüğü

- Nadiren: Lenfadenopati (Lenf bezi şişliği)

- Nadiren: Lokal veya derin bakteriyel enfeksiyonlar

- Çok ender olarak: Uygulama yerinde birkaç gün sürebilen ağrı.

 

Uygulama Süresi

Seans sayısı

Ağrı – acı düzeyi

20-40 dakika

5-15

Hafif / Çok az

Anestezi gerekli değil

Seans sıklığı

Tedavi sonrası 

muhtemel yan etkiler

Son sonuçlar

Haftada 1-2

Uygulama yerinde morluk, şişlik, kızarıklık, kanama, kaşıntı

1-4 hafta

 

 

 

Uygulamalar

Güzelliğinizi ve sağlığınızı artıran bireysel tedaviler sunmak için Tıbbi gelişmeleri, Yenilikleri ve Tecrübeleri benzersiz bir şekilde birleştiriyoruz. Hepsi tıbbi standartlarda gerçekleştirilen ozon terapi, kupa terapi, mezoterapi, vitamin takviyeleri, bağışıklık güçlendirme, sigara bırakma, cilt bakımı ve cerrahi olmayan kozmetik tedaviler sunuyoruz.

OZON TEDAVİSİ

Ozon (O 3 ) - üç oksijen atomundan oluşan bir moleküldür. Yüksek enerjili, aktif oksijen formudur ve bu nedenle "aktif oksijen" olarak da anılır. Medikal ozon, ozon jeneratörlerinde üretilen % 5 saf ozon ve % 95 tıbbi saf oksijen karışımıdır. Tıpta, bakterisidal, virüsidal ve fungisidal etkilerinden yararlanır.

SAÇ MEZOTERAPİSİ

Saç için gerekli vitaminleri, mineralleri, oligo elementleri ve dolaşım düzenleyicileri içeren özel bir karışımın küçük iğneler ile saçlı deri içerisine verilmesi işlemi saç mezoterapisi olarak adlandırılır. Uygulama saç köklerine gelen kan akımının artmasına, daha iyi beslenmesine yardımcı olur

SELÜLİT MEZOTERAPİSİ

Estetik açıdan görüntüyü etkileyen selülit, hormonal ve dolaşım bozukluğundan kaynaklanan bir sorun olarak görülür. Özellikle basen bölgesi, bacaklar ve kalçalarda görülür.

YÜZ MEZOTERAPİSİ

Yüz, boyun ve dekolte bölgesine cildin vitamin ve mineralini karşılamak, akne, keloid gibi cilt hastalıklarını tedavi etmek amacıyla iğne ile bazı bitkisel veya farmakolojik ilaçların enjekte edilmesine yüz mezoterapisi denir.

HİRUDOTERAPİ ( SÜLÜK TEDAVİSİ )

Tıbbi sülüklerin kullanımı oldukça eskidir. Kayıtlarda, Mısırlıların MÖ 3500 yıldan daha eski bir süreden beri sülük tedavisini kullandığını savunan tarihçiler vardır.

KUPA TEDAVİSİ

Alternatif tıpta bardak çekme olarak da bilinen kupa terapisi kuru ve ıslak olarak ikiye ayrılır. Çin, Antik Mısır ve Orta Doğu kültürü olarak bilinen kupa terapisi MÖ. 1550’li yıllarda Mısır’da bulunan kitaplarda yazıldığı gözlemlenmiştir.

HACAMAT

Kan dolaşımını arttırmak için bölgesel vakum oluşturmaya dayanan kuru kupa uygulaması ve belli vücut noktalarına bölgesel vakumla beraber yüzeyel cilt kesikleri oluşturarak kanın alındığı yaş kupa uygulaması (Hacamat) olmak üzere iki yöntemle uygulanır.

AĞRI MEZOTERAPİSİ

Cildin orta katmanına (mezoderm) bir dizi enjeksiyon uygulamak için çok ince iğneler kullanır. Mezoterapi tedavisinde amaç zayıf dolaşım ve cilt hasarına neden olan iltihaplanma gibi altta yatan sorunları düzeltmesidir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu