FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI)

Fibromiyalji (Kas romatizması) yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

Belirtiler bazen fiziksel travma, ameliyat, enfeksiyon veya önemli psikolojik stres sonrası başlar. Diğer durumlarda, belirtiler yavaş yavaş tek bir tetikleyici olayla zaman içinde birikir.
Kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülür. Birçok kişide gerilim baş ağrısı, çene eklemi bozuklukları, huzursuz barsak sendromu, sıkıntı ve depresyon hastalığa eşlik etmektedir.
Egzersiz, rahatlama ve stres azaltma tedbirleri iyileşmede yardımcı olabilir.

 

Fibromiyalji belirtileri şunlardır:

Yaygın ağrı: Genellikle en az üç ay süren, geçmeyen ağrı olarak tarif edilir. Yaygın olarak kabul edilecek ağrı, vücudunuzun her iki tarafında, üstünde veya belinizin altında olabilir.

Yorgunluk: İnsanlar genellikle uzun süre boyunca uyusalar bile, yorgun uyandıklarından bahsederler. Uyku genellikle ağrı ile bozulur. Birçok kişi de gerilim, baş ağrısı, çene eklemi bozuklukları, huzursuz bacak sendromu, sıkıntı ve  depresyon hastalığa eşlik edebilmektedir.

Bilişsel zorluklar: Yaygın "fibrosis" olarak adlandırılan bir belirti, odak, dikkat ve zihinsel görevler konsantre yeteneğini bozar.

Diğer sorunlar: Alt karın ağrısı, depresyon, baş ağrısı, ağrı veya kramp görülebilir.


Nedenler:

Tam olarak nedeni bilinmiyor, ancak büyük olasılıkla çeşitli faktörleri içerir. Bunlar:
Genetik: fibromiyalji ailelerde görülme eğilimindedir. Çünkü bozukluğun gelişimine karşı daha duyarlı hale gelmek için belli genetik mutasyonlar olabilir.

Enfeksiyonlar: Bazı hastalıklar tetikler veya fibromiyalji ağırlaştırabilir.

Fiziksel veya duygusal travma: Post-travmatik stres bozukluğu fibromiyalji ile bağlantılı olmuştur.

Risk faktörleri
Fibromiyalji için risk faktörleri şunlardır:
Cinsiyet: Erkeklere göre kadınlarda daha sık teşhis edilir.

Aile öyküsü: Bir akrabanız da varsa sizde gelişme ihtimali daha fazladır.

Romatizmal hastalığı: Romatoid artrit veya lupus gibi romatizmal hastalığı olanlarda, daha sık rastlanmaktadır. Ağrı ve fibromiyalji ile ilişkili uyku eksikliği, evde veya işte normal aktivitenin azalmasına sebep olabilir. Ayrıca depresyon ve sağlıkla ilgili kaygıya neden olabilir.

Ne yapabilirsiniz?
Randevunuzdan önce, belirtilerinizi içeren bir liste yazmak isteyebilirsiniz:
- Belirtilerin ayrıntılı açıklamaları,
- Eğer geçmişte yaşadığınız tıbbi sorunlar varsa onlarla ilgili bilgiler,
- Ailenizin veya kardeşlerinizin ilgili sağlık sorunları hakkında bilgiler,
- Kullandığınız tüm ilaçlar ve diyet durumunuz,
Doktora sormak istediğiniz soruları önceden hazırladığınızda, muayene ve tanı sürecini daha başarılı geçirirsiniz.
 

Testler ve Tanı
Geçmişte, doktorlar sıkıca basıldığında ağrı hissedilen 18 nokta ile tanı koyardı. Güncel tanı kriterlerinde hassas nokta sınavı gerekmez. Üç aydır devam eden yaygın ağrı varsa bir tanı konabilir. Ağrıya neden olan bir etken bulunabilir veya altta yatan hiçbir tıbbi koşulu olmayabilir.

Kan testleri

Tanısını doğrulamak için hiçbir laboratuvar testi yoktur, doktorunuz benzer belirtiler içeren diğer hastalıkları elemek için kan testleri isteyebilir. 


Fibromiyalji Tedaviler ve ilaçlar:

Genel olarak, tedavide ilaç ve kişisel bakım tedavileri birlikte uygulanabilir.
İlaçlar ağrıyı azaltmak ve uykuyu artırmaya yardımcı olabilir.
Bir danışman ile konuşmak, stresli durumlarla başa çıkma stratejilerini öğretmek için yardımcı olabilir.
Yaşam tarzı ve kişisel bakımlar tedavide önemli rol oynar.
Öz-bakım tedavilerinin de faydalı olduğu düşünülmektedir.
Stresi azaltmak, önlemek veya fiziksel ve duygusal stresi sınırlamak için bir plan geliştirin. 
Kendinize her gün dinlenmek için zaman ayırın. Suçluluk hissetmeden hayır demeyi öğrenin. 
Rutin düzeninizi değiştirmeye çalışın. Derin nefes alma egzersizleri veya meditasyon gibi stres yönetimi tekniklerini deneyin.
Yeterli uyku alın. Yorgunluk ana belirtilerden biri olduğu için, yeterli uyku almak şarttır. Uyku için yeterli zaman ayırmaya ek olarak, uyku kalitesini artırın. Düzenli egzersiz yapın. İlk başta, egzersizler ağrılarınızı artırabilir. Ama yavaş yavaş, düzenli ve sık sık yapıldığında belirtileri azaltır. Uygun egzersizler yürüyüş, yüzme, bisiklet ve su aerobik olabilir. Bir fizyoterapist, bir ev egzersiz programı geliştirmeye yardımcı olabilir. Esneme, iyi duruş ve gevşeme egzersizleri de yararlı olabilir.


Tamamlayıcı tıp uygulamaları:

Ağrı ve stres yönetimi için tamamlayıcı ve fonksiyonel tedaviler yeni değildir. Bazı tür meditasyon ve yoga gibi, akupunktur tedavisi gibi tedaviler binlerce yıldır uygulanmaktadır. Ozon terapi, mezoterapi, kupa terapisi, akupunktur tedavide sık kullanılan tamamlayıcı tıp yöntemleridir. Tamamlayıcı tıp uygulamaları ile ağrı tedavilerinde başarılı sonuçlar elde edilebilmektedir.

Başa çıkma ve destek

Ağrı ve yorgunluğun yanı sıra, aynı zamanda sık sık rahatsızlığınızın yanlış anlaşılması konusunda hayal kırıklığı ile uğraşmak zorunda kalabilirsiniz.
Detaylı bilgi ve tedavi yöntemleri konusunda doktorunuza danışın.
Kendinizle barışın.
Sağlıklı bir yaşam sürdürmek için sağlıklı gıdalar yiyin. 
Kafein alımını sınırlayın. 
Eğlenceli ve sizi canlı tutacak aktivitelere katılın.

Ağrılarınızdan kurtulmak için, doktorunuza danışın.

 

 

 

Blog

Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerimiz ve yılların verdiği tecrübemizle sizler için “iyi” olan neyse en sağlıklı ve profesyonel şekilde uyguluyoruz. Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi, Vitamin Takviyeleri, PRP uygulama, Kulak Akupunkturu, Kupa Terapi, Gençlik Aşısı, Botoks gibi daha birçok medikal estetik uygulamalarının nasıl olduğunu, kimlere uygulandığını ve özelliklerini blog yazılarımızın detaylarında bulabilirsiniz.

DİZ BAĞ YARALANMASI

Diz bağları, dizi bir arada tutan esnek bağ dokusundan oluşan kısa bantlardır. Dizin hareketini kontrol eder ve dizin stabilitesini sağlar. Genellikle ani spor yaralanmasında, kayak, basketbol gibi, trafik kazası gibi durumlarda bağ yaralanması ortaya çıkar.

SPOR ZORLANMALARINDA NELER YAPMALIYIZ?

Spor yapmak, sağlıklı ve aktif bir yaşamın bir parçası haline geldi. Zaman zaman spor yaparken bazı zorlanmalar ve hatta sakatlıklar yaşayabiliriz. Bu durumlarda neler yapmalıyız?

SPOR YAPARKEN PERFORMANS ARTIŞI NASIL SAĞLANIR?

Spor yaparken belirli hedeflerimiz vardır. Bunlar arasında; fiziksel görünüm, kilo verme, kas kitlesini artırma, daha sağlıklı olma, profesyonel müsabakalara hazırlanma gibi örnekler sayabiliriz. Hedefinize göre daha iyi sonuç almak için bazı yöntemleri kullanmak performansınızı artırabilir.

SPOR YAPARKEN NELERE DİKKAT ETMELİYİZ?

Sağlıklı bir yaşam tarzı olarak günlük rutinimizde sporun yeri yadsınamaz. Sağlıklı, uzun ve mutlu bir yaşam sporla daha mümkün hale gelmektedir. Sporun sağlığımız için iyi olduğunu hepimiz biliyoru

SELÜLİT TEDAVİLERİ GERÇEKTEN İŞE YARIYOR MU?

Artık selülit, kozmetik bir problemden çok ciddi sonuçları olabilen bir sağlık problemi olarak kabul edilmektedir.

MENİSKÜS (DİZİN İÇ BAĞI) YIRTILMASI

Menisküsü, dizin içinde alt ve üstteki kemiğimizi hareket sırasında adeta bir yastık gibi birbirine sürtmesini engelleyen iki adet hilal şeklinde bağ dokusu diski olarak tanımlayabiliriz

SPORCULAR İÇİN OZON TERAPİ

Ozon terapi ile ilgili sporcularda kas gelişimi, hız ve çeviklik üzerine araştırmalar yapılmaktadır. Ozon terapi; bazı cilt hastalıklarında, kronik hastalıklarda, bakteriyel ve viral enfeksiyonlarda, damar sağlığına etkileri yönünden birçok bilimsel çalışma yapılmaktadır.

ALIN ÇİZGİLERİNDEN NASIL KURTULABİLİRİM?

Alın kırışıklıkları cildin zamanla kollajen kaybına bağlı olarak, kasların aktivitesi ile belirgin hale gelmektedir. Kollajen ve elastin kaybına bağlı olarak cildimiz daha incelir ve hasara daha açık hale gelir.

BOTOKS

Botulinum toksini, yaşla birlikte dinamik çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen, altındaki kasları gevşetmek için enjekte edilen bir ilaçtır.

GENÇLİK AŞISI

Yüzde, boyunda, el sırtında oluşan yaşlılığa bağlı ya da güneş ışınları yüzünden oluşan lekelenmeler, zamanla gelişen kırışıklar gençlik aşısı ile daha iyi hale getirilebilmektedir.

GLUTATYON

Doğada bulunan en etkili ve güçlü antioksidan olarak bilinen Glutatyon, tarih boyunca insan sağlığı için incelenmiştir. Doğada en güçlü antioksidan olarak etkisi bilinen Glutatyon; mantar, peynir, hindi eti, yumurta, tavuk, kavun, brokoli, domates, bamya, karnabahar, ceviz, ıspanak, greyfurt, kırmızı biber, elma, üzüm gibi besinlerde insan sağlığı açısından çokça bulunur.

DUDAK DOLGUSU

Dudaklar, sağlığı, gençliği ve çekiciliği yansıtan önemli bir yüz bölümüdür. Yaşla birlikte dudak hacmi azalmakta ve dudaklar daha küçük, daha kırışık ve kuru görünmeye başlayabilmektedir.

TERLEME TEDAVİSİ

Vücudun sıcaklığının belirli düzeyde tutulabilmesi için terleme son derece önemli bir mekanizmadır. Terleme özellikle sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. El ve ayaklardaki ter bezleri korku, heyecan gibi durumlarda da ter salgılamaktadır.

PRP

PRP, "Platelet Rich Plasma - platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması" adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

VİTAMİN AŞISI

Vitaminler; cilt sağlığı, görünümü ve fonksiyonunu en iyi şekilde korumak için gereklidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminler, ciltteki; akne, sedef hastalığı ve foto yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını yönetmek için de kullanılabilir.

VİTAMİN C TERAPİ

C vitamini veya askorbik asit, suda çözünür bir vitamindir. Metabolizmamız için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen, kalorisiz organik bir maddedir. Suda çözünür bu nedenle idrarda hızla atılır. Bu nedenle, bu suda çözünen vitaminlerin günlük alımı, vücudun düzgün çalışması için gereklidir.

SAÇ PRP

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı bir takım temelleri incelemek gerekir

SAÇ DOLGUSU

Saç sağlığını geri getirmek için son zamanlarda kullanılan en gözde tedavilerden olan Saç Dolgusu içeriğindeki saç derisine iyi gelen birleşenlerle kısa sürede istediğiniz sonucu almanızı sağlar.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Trigeminal nevraljisi olan kişiler için yemek yeme, konuşma veya tıraş olma gibi günlük aktiviteler işkence gibi gelebilir. Bu günlük aktiviteler bile elektrik şoku, ağrı ve / veya yüzde yanma hissi veren sarsıntıları tetikleyebilir.

CİLTTE GÜNEŞ HASARI

Foto hasar, uzun süre güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ince ve kaba kırışıklıklar, pürüzler, çiller ve renk değişiklikleri gibi cilt değişikliklerini tanımlar. Kısa vadede, bu kavurucu bir güneş yanığıyla mücadele etmek anlamına gelebilir.

SANCILI ADET GÖRME (DİSMENORE)

Dismenore, adet dönemindeki ağrı için kullanılan tıbbi terimdir. İki tür dismenore vardır: "birincil" ve "ikincil".

ERKEKLER İÇİN CİLT GENÇLEŞTİRME TRENDLERİ

Son birkaç yılda, erkek kozmetik tedavilerinin popülaritesi katlanarak arttı. Modern erkek için bakımlı olmak önemli bir detay.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

ALFA LİPOİK ASİT (ALA)

Vücudunuz, sahip olduğunuz her hücrede bulunan doğal bir kimyasal olan alfa-lipoik asidi üretir. Takviyesi, hücresel hasarı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca vücuttaki E ve C vitamini seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

NABIZ OKSİMETRESİ

Nabız oksimetresi, akıllı saatlerin yaygın kullanılmaya başlaması ile sıklıkla duyulan bir terimdir. Ama bu tam olarak nedir?

NEM AŞISI

Cilde esneklik kazandırarak yeni kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu geciktirmek ve ciltteki su kaybından kaynaklanan kırışıklıkları, sarkmaları giderebilmek için Nem Aşısı uygulaması yapılmaktadır.

ÇENE DOLGUSU

Dermal dolgular, daha iyi şekil, oranlar ve tanım elde etmek için çene ve çevresindeki alanları yeniden şekillendirmek için kullanılabilmektedir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tıbbi adı "lateral epikondilit" tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntısıdır. Tekrarlayan zorlanmalara bağlı olarak bu bölgedeki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve zedelenmeler sonucu tenisçi dirseği oluşur.

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI)

Fibromiyalji (Kas romatizması) yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesi, tek başına saçla ilgili bir sağlık sorunu olabildiği gibi başka hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Saçların büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri vardır.

DERMAL DOLGU

Dermal dolgu, bölgeyi doldurmak veya dolgunlaştırmak amacıyla derinin üst, orta veya derin bölgesine enjekte edilen bir maddedir. Dolgu maddeleri, kırışıklıkları tedavi etmek ve yüze veya vücuda hacim kazandırmak için kullanılmaktadır.

TOPUK DİKENİ VE TOPUK AĞRISI

Ayak üstünde dururken ve yürürken her bir ayağınızın üzerine çok ciddi bir yük uygularsınız.

YANAK DOLGUSU

Yaşlandıkça yüzdeki hacim azalır, yanaklar genç dolgunluğunu kaybetmeye başlar ve bu da onların düzleşmesine ve sarkmasına neden olur. 

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı viral hastalıklar, beslenme düzensizlikleri, vitamin eksiklikleri, aşırı stres, anti-oksidan kapasitenin azalması, bağışıklığın azalması, hormonal dengesizlikler, kalitesiz uyku gibi durumların etkili olabildiği düşünülmektedir. Ağır metal toksisitesi (vücutta birikimi), çevresel kirleticiler, küf, amalgam civa toksisitesi, elektronik ve elektromanyetik alanların da sebep olduğu düşünülmektedir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu