CİLTTE GÜNEŞ HASARI

Foto hasar, uzun süre güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ince ve kaba kırışıklıklar, pürüzler, çiller ve renk değişiklikleri gibi cilt değişikliklerini tanımlar. Kısa vadede, bu kavurucu bir güneş yanığıyla mücadele etmek anlamına gelebilir.

 

Ancak, bir yanık yaşamasanız bile, cildin içinde gizlenen uzun vadeli sonuçlar da olabilir. Güneş cildi erken yaşlandırır. Foto yaşlanma olarak adlandırılan bu durum, cilt kanserine de yol açabilir.

Zararlı UV ışınlarına maruz kalma nedeniyle uzun süre foto hasar meydana gelir. UV radyasyonu ciltteki kollajen liflerini etkiler. Kollajen hasarı, cilt elastikiyetinin kaybına neden olur, bu da kırışıklıkların ve diğer yaş belirteçlerinin erken ortaya çıkmasına neden olur.

Foto hasar üç şekilde gelişmektedir;

- Cildin bir bölümünde veya bir kişinin cildinin büyük kısımlarında renk değişikliğine neden olur.

- Kollajen değişiklikleri yoluyla cildin üst katmanlarını etkiler. Bu etkiler genellikle kozmetiktir, ancak kolayca tanımlanabilir.

- Cildin iç katmanlarını etkiler. Bu tür foto hasar, tedavi edilmezse kanserli lezyonlara dönüşebilir.

Foto hasar Belirtileri Nelerdir?

Her kişide farklı görünüyor. Bununla birlikte, foto hasar belirtileri büyük olasılıkla yüzde görünmektedir. Yüzde olmayan foto hasar büyük olasılıkla göğüs, sırt, üst kollar ve bacakları etkiler.

Belirtiler şunları içerir:

- Kırışıklık,

- Yaşlılık lekeleri, karaciğer lekeleri (solar lentijinler) ve çiller gibi renk değişiklikleri

- Cilt tonu kaybı (azalmış elastikiyet),

- Kaba, düzensiz cilt dokusu,

- Genellikle burun ve göğüs çevresinde kırık kılcal damarlar (örümcek damarlar),

- Kızarıklık.

Ultraviyole radyasyon, ciltte erken yaşlanmaya ve cilt kanserine yol açabilen DNA değişikliklerine neden olur. İki tür UV ışığı vardır:

UVA ışığı. Bu güneş radyasyonu formu, yüzey katmanından derinliklerine kadar her seviyede cilde zarar verir. Bu katmanlar içinde, cildin genç gerginliğini ve elastikiyetini veren kollajen ve elastin liflerinin yanı sıra epidermal hücreler ve kılcal damarlar adı verilen küçük kan damarları da dahil olmak üzere cildin birkaç kısmı etkilenir.

UVB ışığı. Bu tür güneş radyasyonu, cildin dış tabakasını ışınlar. UVB , epidermiste DNA'ya ( UVA'dan daha güçlü bir şekilde) zarar verir ve foto yaşlanmanın yanı sıra kanser öncesi hücrelerin (aktinik keratozlar) oluşmasına neden olabilir.

Kimler Risk Altındadır?

Herkes foto yaşlanmaya karşı hassastır, ancak ne kadar foto yaşlanmaya maruz kaldığınız, cilt tipinize ve enlem ve iklim gibi coğrafi faktörlere ek olarak, zaman içinde ne kadar korunmasız güneşe maruz kaldığınıza bağlıdır.

Genel olarak, daha açık renkli cilt, foto yaşlanma ve cilt kanserine karşı daha hassastır. Daha koyu cilt de ışıkla hasar görebilir ve cilt kanseri geliştirebilir, ancak daha olası sonuç, cildin düzensiz koyu lekeler (melazma) geliştirmesidir.

Foto Hasar Tedavi Edilebilir mi?

Foto hasar için en iyi tedavi aslında önlemedir. Direk güneş ışığında vakit geçirirken güneş kremi kullanmalısınız. Ek olarak, geniş kenarlı şapka gibi koruyucu giysiler giymek faydalı olmaktadır.

Foto hasar geliştikten sonra, görünür efektler tamamen geri alınamayabilir. Krem, serum ve diyet tedavileri, ışıkla hasar görmüş cildin görünürlüğünü azaltabilir ve daha fazla hasar oluşmasını engelleyebilir.

Lazer tedavileri, kimyasal peelingler, bazı sürülebilir ilaçlar, dondurma tedavisi (kriyo terapi), mezoterapi, antioksidan gıda destekleri tedavide kullanılabilmektedir.

Blog

Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerimiz ve yılların verdiği tecrübemizle sizler için “iyi” olan neyse en sağlıklı ve profesyonel şekilde uyguluyoruz. Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi, Vitamin Takviyeleri, PRP uygulama, Kulak Akupunkturu, Kupa Terapi, Gençlik Aşısı, Botoks gibi daha birçok medikal estetik uygulamalarının nasıl olduğunu, kimlere uygulandığını ve özelliklerini blog yazılarımızın detaylarında bulabilirsiniz.

NABIZ OKSİMETRESİ

Nabız oksimetresi, akıllı saatlerin yaygın kullanılmaya başlaması ile sıklıkla duyulan bir terimdir. Ama bu tam olarak nedir?

SAÇ DOLGUSU

Saç sağlığını geri getirmek için son zamanlarda kullanılan en gözde tedavilerden olan Saç Dolgusu içeriğindeki saç derisine iyi gelen birleşenlerle kısa sürede istediğiniz sonucu almanızı sağlar.

SAÇ PRP

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı bir takım temelleri incelemek gerekir

VİTAMİN AŞISI

Vitaminler; cilt sağlığı, görünümü ve fonksiyonunu en iyi şekilde korumak için gereklidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminler, ciltteki; akne, sedef hastalığı ve foto yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını yönetmek için de kullanılabilir.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Trigeminal nevraljisi olan kişiler için yemek yeme, konuşma veya tıraş olma gibi günlük aktiviteler işkence gibi gelebilir. Bu günlük aktiviteler bile elektrik şoku, ağrı ve / veya yüzde yanma hissi veren sarsıntıları tetikleyebilir.

CİLTTE GÜNEŞ HASARI

Foto hasar, uzun süre güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ince ve kaba kırışıklıklar, pürüzler, çiller ve renk değişiklikleri gibi cilt değişikliklerini tanımlar. Kısa vadede, bu kavurucu bir güneş yanığıyla mücadele etmek anlamına gelebilir.

SANCILI ADET GÖRME (DİSMENORE)

Dismenore, adet dönemindeki ağrı için kullanılan tıbbi terimdir. İki tür dismenore vardır: "birincil" ve "ikincil".

ERKEKLER İÇİN CİLT GENÇLEŞTİRME TRENDLERİ

Son birkaç yılda, erkek kozmetik tedavilerinin popülaritesi katlanarak arttı. Modern erkek için bakımlı olmak önemli bir detay.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

ALFA LİPOİK ASİT (ALA)

Vücudunuz, sahip olduğunuz her hücrede bulunan doğal bir kimyasal olan alfa-lipoik asidi üretir. Takviyesi, hücresel hasarı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca vücuttaki E ve C vitamini seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

NEM AŞISI

Cilde esneklik kazandırarak yeni kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu geciktirmek ve ciltteki su kaybından kaynaklanan kırışıklıkları, sarkmaları giderebilmek için Nem Aşısı uygulaması yapılmaktadır.

ÇENE DOLGUSU

Dermal dolgular, daha iyi şekil, oranlar ve tanım elde etmek için çene ve çevresindeki alanları yeniden şekillendirmek için kullanılabilmektedir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tıbbi adı "lateral epikondilit" tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntısıdır. Tekrarlayan zorlanmalara bağlı olarak bu bölgedeki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve zedelenmeler sonucu tenisçi dirseği oluşur.

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI)

Fibromiyalji (Kas romatizması) yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesi, tek başına saçla ilgili bir sağlık sorunu olabildiği gibi başka hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Saçların büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri vardır.

BOTOKS

Botulinum toksini, yaşla birlikte dinamik çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen, altındaki kasları gevşetmek için enjekte edilen bir ilaçtır.

PRP

PRP, "Platelet Rich Plasma - platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması" adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

DERMAL DOLGU

Dermal dolgu, bölgeyi doldurmak veya dolgunlaştırmak amacıyla derinin üst, orta veya derin bölgesine enjekte edilen bir maddedir. Dolgu maddeleri, kırışıklıkları tedavi etmek ve yüze veya vücuda hacim kazandırmak için kullanılmaktadır.

TOPUK DİKENİ VE TOPUK AĞRISI

Ayak üstünde dururken ve yürürken her bir ayağınızın üzerine çok ciddi bir yük uygularsınız.

VİTAMİN C TERAPİ

C vitamini veya askorbik asit, suda çözünür bir vitamindir. Metabolizmamız için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen, kalorisiz organik bir maddedir. Suda çözünür bu nedenle idrarda hızla atılır. Bu nedenle, bu suda çözünen vitaminlerin günlük alımı, vücudun düzgün çalışması için gereklidir.

YANAK DOLGUSU

Yaşlandıkça yüzdeki hacim azalır, yanaklar genç dolgunluğunu kaybetmeye başlar ve bu da onların düzleşmesine ve sarkmasına neden olur. 

DUDAK DOLGUSU

Dudaklar, sağlığı, gençliği ve çekiciliği yansıtan önemli bir yüz bölümüdür. Yaşla birlikte dudak hacmi azalmakta ve dudaklar daha küçük, daha kırışık ve kuru görünmeye başlayabilmektedir.

TERLEME TEDAVİSİ

Vücudun sıcaklığının belirli düzeyde tutulabilmesi için terleme son derece önemli bir mekanizmadır. Terleme özellikle sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. El ve ayaklardaki ter bezleri korku, heyecan gibi durumlarda da ter salgılamaktadır.

GENÇLİK AŞISI

Yüzde, boyunda, el sırtında oluşan yaşlılığa bağlı ya da güneş ışınları yüzünden oluşan lekelenmeler, zamanla gelişen kırışıklar gençlik aşısı ile daha iyi hale getirilebilmektedir.

GLUTATYON

Doğada bulunan en etkili ve güçlü antioksidan olarak bilinen Glutatyon, tarih boyunca insan sağlığı için incelenmiştir. Doğada en güçlü antioksidan olarak etkisi bilinen Glutatyon; mantar, peynir, hindi eti, yumurta, tavuk, kavun, brokoli, domates, bamya, karnabahar, ceviz, ıspanak, greyfurt, kırmızı biber, elma, üzüm gibi besinlerde insan sağlığı açısından çokça bulunur.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı viral hastalıklar, beslenme düzensizlikleri, vitamin eksiklikleri, aşırı stres, anti-oksidan kapasitenin azalması, bağışıklığın azalması, hormonal dengesizlikler, kalitesiz uyku gibi durumların etkili olabildiği düşünülmektedir. Ağır metal toksisitesi (vücutta birikimi), çevresel kirleticiler, küf, amalgam civa toksisitesi, elektronik ve elektromanyetik alanların da sebep olduğu düşünülmektedir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu