BOTOKS

Botulinum toksini, yaşla birlikte dinamik çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen, altındaki kasları gevşetmek için enjekte edilen bir ilaçtır.

 

Botulinum Toksini Nedir?

Botulinum toksini, Clostridium botulinum bakterisi tarafından üretilen bir proteindir. Enjekte edilen kaslara giden sinir uyarılarını geçici olarak bloke ederek kasları gevşetir. Bu, çizgilere ve kırışıklıklara neden olan kas kasılmasını azaltır.

Botulinum toksininin kozmetik etkisi ilk olarak 1989 gibi erken bir tarihte belgelendi. Halen erkekler ve kadınlara uygulanmaktadır. 

Uygulama Alanları:

1- Kırışık Tedavisi 

- Kaş çatma çizgileri,

- Alın çizgileri,

- Kaz ayağı çizgileri,

- Burun sırtı çizgileri,

- Düşük ağız çizgileri,

- Burun çevresi çizgileri,

- Boyun kırışıklık çizgilerinde kullanılabilmektedir.

2-Aşırı terleme tedavisi

-Koltukaltı

-El ve ayak terlemesinde kullanılabilmektedir.

3- Migren tedavisi

4-İstemsiz kasılmalarda, bazı mesane hastalıklarında, şaşılık tedavisinde ve bazı özel hastalıklarda kullanılabilmektedir.

Etki Mekanizması Nedir?

Dokularda kasların ve ter bezlerinin çalışması sinir sistemi kontrolünde yapılmaktadır. Kas ve sinir bağlantısında iletişimi etkileyerek kasın geçici olarak felç olmasına neden olur. Kaslara uygulandığında 2-3 gün içerisinde etkisi başlamakta ve kaslar basitçe felç olmaktadır. Bu etki 3 ay kadar sürmektedir. Bu etki süresi kişiye ve uygulandığı kas gurubuna göre değişmektedir. Düşük dozlarda bile bu etki ortaya çıkmaktadır. Dozun arttırılması kas üzerindeki bu etkiyi artırmamaktadır. Doz ile etki süresi arasında hafif bir korelasyon bulunmaktadır.

Hangi durumlarda uygulanmaz?

- Botulinum toksin ve ürün içeriğine karşı aşırı reaksiyon ve alerjileri olanlarda,

- Uygulama yapılacak alanda enfeksiyonu olanlarda,

- Kas hastalıkların da; Miyastenia gravis ve Eaton Lambert sendromunda,

- Sinir sistemi hastalıkları olanlarda, 

- Daha önce toksin uygulamaları yapılmış ancak son uygulamalarda sonuç alınmayanlarda,

- Bazı ilaçların kullanımı; aminoglikozidler gibi antibiyotikler, kinin, kalsyum kanal blokörler, kas gevşeticiler,

- Hamillerde uygulanması uygun değildir.

Nasıl uygulanır?

Doktorunuz sizi tıbbi olarak muayene etmesi ve işleme uygun olduğunuzdan emin olması gerekir. 

Enjeksiyondan önce bölgeyi uyuşturmak için topikal anestezik veya buz paketi uygulanabilir.

Botulinum toksini tam olarak tedavi alanlarına enjekte edilir. 

Sonuç aşamalı olarak ortaya çıkar ve nihai sonuç tedaviden 2 hafta sonra alınabilmektedir.

Tedavi sonrası nelere dikkat edilmelidir?

Uygulama yapılan bölgelere 4 saat boyunca dokunmaktan, ovalamaktan veya makyaj yapmaktan kaçının. Prosedürün tamamlanması yaklaşık 15 dakika sürer. Doktorunuz tarafından tedavinizin yapıldığı gün size özel bakım sonrası talimatlar verilecektir.

Herhangi bir yan etkisi var mı?

Kızarıklık, şişlik ve morarma gibi enjeksiyonla ilgili yan etkiler minimal ve geçicidir. Botulinum toksininin yakındaki kaslara yayılması, tedavi edilen bölgelere 4 saat boyunca ovuşturmaktan veya masaj yapmaktan kaçınarak kolayca önlenebilir.

Etkisi ne kadar sürmektedir?

Etkisi bazı hastalarda 2 ay kadar kısa bazılarında ise 9-12 ay sürebilmektedir. Uygulamaların 3 ila 6 ay aralarla tekrar edilmesi tedavi etkinliğini artırırken kırışıklıklarda da belirgin ve kalıcı düzelmeler sağlayabilmektedir. Uygulamaların bırakılmasının kırışıklık ve yaşlanmayı arttırmadığı değerlendirilmektedir.

 

 

Blog

Sağlık Bakanlığı onaylı ürünlerimiz ve yılların verdiği tecrübemizle sizler için “iyi” olan neyse en sağlıklı ve profesyonel şekilde uyguluyoruz. Hacamat, Ozon Terapi, Mezoterapi, Vitamin Takviyeleri, PRP uygulama, Kulak Akupunkturu, Kupa Terapi, Gençlik Aşısı, Botoks gibi daha birçok medikal estetik uygulamalarının nasıl olduğunu, kimlere uygulandığını ve özelliklerini blog yazılarımızın detaylarında bulabilirsiniz.

NABIZ OKSİMETRESİ

Nabız oksimetresi, akıllı saatlerin yaygın kullanılmaya başlaması ile sıklıkla duyulan bir terimdir. Ama bu tam olarak nedir?

SAÇ DOLGUSU

Saç sağlığını geri getirmek için son zamanlarda kullanılan en gözde tedavilerden olan Saç Dolgusu içeriğindeki saç derisine iyi gelen birleşenlerle kısa sürede istediğiniz sonucu almanızı sağlar.

SAÇ PRP

Saç dökülmesi ve saçlı deride meydana gelen diğer bozuklukların belli başlı sebepleri mevcuttur. Bu sebeplere geçmeden önce sağlıklı saç köklerinin nasıl oluştuğunu ve PRP Tedavisinin dayandığı bir takım temelleri incelemek gerekir

VİTAMİN AŞISI

Vitaminler; cilt sağlığı, görünümü ve fonksiyonunu en iyi şekilde korumak için gereklidir. Bağışıklık sisteminizi güçlendiren vitaminler, ciltteki; akne, sedef hastalığı ve foto yaşlanma etkileri gibi çeşitli cilt rahatsızlıklarını yönetmek için de kullanılabilir.

TRİGEMİNAL NEVRALJİ

Trigeminal nevraljisi olan kişiler için yemek yeme, konuşma veya tıraş olma gibi günlük aktiviteler işkence gibi gelebilir. Bu günlük aktiviteler bile elektrik şoku, ağrı ve / veya yüzde yanma hissi veren sarsıntıları tetikleyebilir.

CİLTTE GÜNEŞ HASARI

Foto hasar, uzun süre güneşe maruz kalmanın bir sonucu olarak ortaya çıkan ince ve kaba kırışıklıklar, pürüzler, çiller ve renk değişiklikleri gibi cilt değişikliklerini tanımlar. Kısa vadede, bu kavurucu bir güneş yanığıyla mücadele etmek anlamına gelebilir.

SANCILI ADET GÖRME (DİSMENORE)

Dismenore, adet dönemindeki ağrı için kullanılan tıbbi terimdir. İki tür dismenore vardır: "birincil" ve "ikincil".

ERKEKLER İÇİN CİLT GENÇLEŞTİRME TRENDLERİ

Son birkaç yılda, erkek kozmetik tedavilerinin popülaritesi katlanarak arttı. Modern erkek için bakımlı olmak önemli bir detay.

CİNSEL İSTEKSİZLİK

ALFA LİPOİK ASİT (ALA)

Vücudunuz, sahip olduğunuz her hücrede bulunan doğal bir kimyasal olan alfa-lipoik asidi üretir. Takviyesi, hücresel hasarı önlemeye ve tedavi etmeye yardımcı olabilir ve ayrıca vücuttaki E ve C vitamini seviyelerini geri kazanmaya yardımcı olabilir.

NEM AŞISI

Cilde esneklik kazandırarak yeni kırışıklık ve sarkmaların oluşumunu geciktirmek ve ciltteki su kaybından kaynaklanan kırışıklıkları, sarkmaları giderebilmek için Nem Aşısı uygulaması yapılmaktadır.

ÇENE DOLGUSU

Dermal dolgular, daha iyi şekil, oranlar ve tanım elde etmek için çene ve çevresindeki alanları yeniden şekillendirmek için kullanılabilmektedir.

TENİSÇİ DİRSEĞİ

Tıbbi adı "lateral epikondilit" tir. El bileğini geriye doğru çeken kasların ortak başlangıç noktası, dirseğin dış tarafındaki kemik çıkıntısıdır. Tekrarlayan zorlanmalara bağlı olarak bu bölgedeki kas-kemik bileşkesinde ortaya çıkan küçük yırtıklar ve zedelenmeler sonucu tenisçi dirseği oluşur.

FİBROMİYALJİ (KAS ROMATİZMASI)

Fibromiyalji (Kas romatizması) yorgunluk, uyku, hafıza ve ruh hali sorunlarının eşlik ettiği yaygın kas-iskelet ağrısı ile karakterize bir hastalıktır.

SAÇ DÖKÜLMESİ TEDAVİSİ

Saç dökülmesi, tek başına saçla ilgili bir sağlık sorunu olabildiği gibi başka hastalıkların seyri sırasında da görülebilir. Saçların büyüme, dinlenme ve dökülme evreleri vardır.

BOTOKS

Botulinum toksini, yaşla birlikte dinamik çizgiler ve kırışıklıkların oluşmasını engelleyen, altındaki kasları gevşetmek için enjekte edilen bir ilaçtır.

PRP

PRP, "Platelet Rich Plasma - platelet yönünden zenginleştirilmiş plazma uygulaması" adı verilen tedavi yönteminin kısaltılmış ismidir.

DERMAL DOLGU

Dermal dolgu, bölgeyi doldurmak veya dolgunlaştırmak amacıyla derinin üst, orta veya derin bölgesine enjekte edilen bir maddedir. Dolgu maddeleri, kırışıklıkları tedavi etmek ve yüze veya vücuda hacim kazandırmak için kullanılmaktadır.

TOPUK DİKENİ VE TOPUK AĞRISI

Ayak üstünde dururken ve yürürken her bir ayağınızın üzerine çok ciddi bir yük uygularsınız.

VİTAMİN C TERAPİ

C vitamini veya askorbik asit, suda çözünür bir vitamindir. Metabolizmamız için gerekli olan ve vücudumuz tarafından üretilmeyen, kalorisiz organik bir maddedir. Suda çözünür bu nedenle idrarda hızla atılır. Bu nedenle, bu suda çözünen vitaminlerin günlük alımı, vücudun düzgün çalışması için gereklidir.

YANAK DOLGUSU

Yaşlandıkça yüzdeki hacim azalır, yanaklar genç dolgunluğunu kaybetmeye başlar ve bu da onların düzleşmesine ve sarkmasına neden olur. 

DUDAK DOLGUSU

Dudaklar, sağlığı, gençliği ve çekiciliği yansıtan önemli bir yüz bölümüdür. Yaşla birlikte dudak hacmi azalmakta ve dudaklar daha küçük, daha kırışık ve kuru görünmeye başlayabilmektedir.

TERLEME TEDAVİSİ

Vücudun sıcaklığının belirli düzeyde tutulabilmesi için terleme son derece önemli bir mekanizmadır. Terleme özellikle sempatik sinir sistemi tarafından kontrol edilmektedir. El ve ayaklardaki ter bezleri korku, heyecan gibi durumlarda da ter salgılamaktadır.

GENÇLİK AŞISI

Yüzde, boyunda, el sırtında oluşan yaşlılığa bağlı ya da güneş ışınları yüzünden oluşan lekelenmeler, zamanla gelişen kırışıklar gençlik aşısı ile daha iyi hale getirilebilmektedir.

GLUTATYON

Doğada bulunan en etkili ve güçlü antioksidan olarak bilinen Glutatyon, tarih boyunca insan sağlığı için incelenmiştir. Doğada en güçlü antioksidan olarak etkisi bilinen Glutatyon; mantar, peynir, hindi eti, yumurta, tavuk, kavun, brokoli, domates, bamya, karnabahar, ceviz, ıspanak, greyfurt, kırmızı biber, elma, üzüm gibi besinlerde insan sağlığı açısından çokça bulunur.

KRONİK YORGUNLUK SENDROMU

Nedeni tam olarak bilinmemektedir. Bazı viral hastalıklar, beslenme düzensizlikleri, vitamin eksiklikleri, aşırı stres, anti-oksidan kapasitenin azalması, bağışıklığın azalması, hormonal dengesizlikler, kalitesiz uyku gibi durumların etkili olabildiği düşünülmektedir. Ağır metal toksisitesi (vücutta birikimi), çevresel kirleticiler, küf, amalgam civa toksisitesi, elektronik ve elektromanyetik alanların da sebep olduğu düşünülmektedir.
Üzerinde çalıştığımız en son tedavi gelişmelerini gördünüz mü?
Son gelişmeler için bizi instagramda takip edin

PHP Social Stream: There is no feed data to display!

Online
Randevu